مشاهده اخبار، اطلاعیه ها و رویدادها

یکشنبه 23 تیر 1398

بخش‌های کتابخانه

...

 

 

خبر

بخش پایان‌نامه‌های، رساله‌ها و طرح‌های تحقیقی

دانشجویان تحصیلات تکمیلی بر اساس قانون واسپاری پایان‌نامه و رساله تحصیلی، موظف هستند در هنگام فارغ‌التحصیلی، ۱ نسخه از پایان‌نامه یا رساله خود را با در نظر گرفتن تمامی نکات شیوه‌نامه تحویل پایان‌نامه و رساله به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد تنظیم کرده و به همراه ۱ حلقه سی دی حاوی فایل دیجیتالی پایان‌نامه یا رساله با فرمت doc و pdf تحویل بخش پایان‌نامه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد واقع در طبقه همکف کتابخانه تحویل دهند. بخش پایان‌نامه تحقیقاتی مسئولیت تحویل، پردازش و تحلیل موضوعی، نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی، آماده‌سازی، بارگذاری فایل های الکترونیکی مرتبط، حفاظت و نگهداری از پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و طرح‌های تحقیقاتی دریافت شده و ارائه خدمات به کاربران را بر عهده دارد. پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و طرح‌های تحقیقاتی پس از انجام فرایندهای مذکور به‌صورت دیجیتالی از طریق پورتال کتابخانه برای اعضاء دانشگاه ولی‌عصر (عج) قابل‌دسترس هستند.

بخش اطلاع‌رسانی

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد شهید مطهری به‌منظور تأمین نیازهای اطلاعاتی جامعه دانشگاه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر داخلی مانندMagiran,Civilica,Noormags,RICest,Irandoc،بین‌المللی مانند Ebsco،ProQuest،Sage،Scienc Direct و ... و سامانه های سرقت ادبی شامل سمیم نور، همانند جویی و Ithenticate را امکان‌پذیر ساخته است. در این بخش آموزش‌ها و راهنمائی‌هایی لازم به مراجعه‌کنندگان در استفاده بهتر از پایگاه‌های اطلاعاتی و کتابخانه دیجیتالی ارائه می‌شود.

سازماندهی منابع

با توجه به گسترش دانش و اطلاعات در قالب‌های گوناگون، ضرورت سازمان‌دهی منابع اطلاعاتی از مهم‌ترین فعالیت‌های هر کتابخانه به شمار می‌رود. هدف اصلی سازمان‌دهی، برقراری نظمی است که به کمک آن کتابدار و مراجعه‌کننده بتوانند به سهولت منبع اطلاعاتی موردنیاز خود را از میان منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه بیابند. کلیه اقدامات لازم به‌منظور قابل‌دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه وظیفه بخش فهرستنویسی است. در این بخش، منابع اطلاعاتی (فیزیکی و الکترونیکی) گردآوری‌شده موردبررسی تحلیلی و موضوعی قرارگرفته و در چارچوب استانداردهای بین‌المللی علم اطلاعات و دانشنامه سازمان‌دهی، رده‌بندی (بر اساس نظام جهانی LC آماده‌سازی می‌شوند. سیستم رده‌بندی کتابخانه، رده‌بندی کنگره آمریکا (LCC) است.

مجموعه‌سازی

بخش مجموعه‌سازی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد شهید مطهری وظیفه گردآوری منابع علمی شامل کتاب‌های چاپی و الکترونیکی، منابع دیداری و شنیداری و اشتراک پایگاه‌های اطلاعاتی را به عهده دارد. انتخاب و گزینش منابع بر اساس نیازسنجی کاربران و تأیید مقام ذی‌صلاح صورت می‌گیرد و به سه صورت الف- خرید از طریق نمایشگاه‌های کتاب ملی و بین‌المللی، ب- خرید مستقیم از ناشران داخلی و کارگزاران ناشران خارجی، ج- اهداء از طرف سازمان‌ها و شخصیت‌ها انجام می‌گیرد

بخش مرجع

منابع بخش مرجع شامل کتاب‌های مرجع فارسی و لاتین (دایرة‌المعارف‌ها، واژه‌نامه‌ها، کتابشناسی‌ها، راهنماها، اطلس‌ها، نقشه‌ها، سالنامه‌ها، سرگذشت نامه‌ها و کتاب‌های نفیس) است. منابع این بخش به‌صورت قفسه باز اداره می‌شود. این منابع فقط در بخش مرجع کتابخانهٔ مرکزی و مرکز اسناد مورداستفاده مراجعان قرار می‌گیرند و تنها در صورت نیاز و ضرورت، صفحات و موارد موردنیاز تکثیرشده و در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد. سیستم رده‌بندی کتابخانه، رده‌بندی کنگره آمریکا (LCC) است

نوار ابزار دسترسی سریع

آیا می خواهید به امکانات کامل کتابخانه دسترسی داشته باشید؟